EK-Pro CPU WB sTR - Nickel + Acetal
Full-IHS Coverage for AMD EPYC and Threadripper
Three design decisions worth calling out
Dense Micro-Fin Full-IHS Coverage
Pre-Assembled Error-Preventing Mount
Nickel-Plated Copper + Stainless Steel
Full datasheet
| Dimensions (L x H x W) | 116.8 x 78 x 22.2 mm |
| Materials | Nickel-plated copper, POM, stainless steel |
| Mass | 0.558 kg |
| Ports | 3 x G1/4" |
| Mounting method | 2.5 mm Allen key |
| Working pressure | 2500 Pa |
| Maximal working pressure | 30000 Pa in loops containing an EK-Pro Pump Reservoir Manifold, otherwise 75000 Pa |
| Operating temperature range | 5 – 60 °C |
Top & side view, in millimetres
Envelope drawing for chassis-integration work. All measurements in mm. Use this to verify clearance to adjacent components and chassis walls before specifying.
Socket Compatibility
Shipped contents
Other related products
Full-IHS Liquid Cooling for AMD EPYC and Threadripper
Combine with EK-Pro manifolds and QDC kits for a complete, easily serviceable cooling loop across multi-socket AMD workstation and server platforms.