EK-Pro GPU WB RTX PRO 6000 Blackwell Nickel + Inox
RTX PRO 6000 Blackwell
Three design decisions worth calling out
Single-slot server edition profile
G1/4″ terminal block
Pressure envelope
Full datasheet
| Compatibility | NVIDIA RTX™ PRO 6000 Blackwell Server Edition NVIDIA RTX™ PRO 6000 Blackwell Max-Q Workstation Edition |
| Form factor | Rack / compact workstation (single PCIe slot) |
| Dimensions | 306 × 127 × 22 mm |
| Mass | 1.163 kg |
| Ports | 2 × G1/4″ |
| Base material | Nickel-plated copper |
| Top material | Stainless steel |
| Terminal | POM Acetal |
| Seals | EPDM O-rings |
| Mounting method | Backplate |
| Working pressure | 2 500 Pa |
| Max pressure (with EK-Pro PRM) | 30 000 Pa |
| Max pressure (standalone) | 75 000 Pa |
| Operating temperature | 5 – 60 °C |
| EAN | 3831129901728 |
Top & side view, in millimetres
Envelope drawing for chassis-integration work. All measurements in mm. Use this to verify clearance to adjacent PCIe slots, to the chassis floor, and to any rear I/O before specifying.