EK-Pro Radiator P360 Multiport - Black
Low-Noise, High-Performance 360mm Radiator for Enterprise Loops
Three design decisions worth calling out
18 FPI Non-Louvered Copper Fins
14 x 2mm Copper Tubes
Four G1/4" Multiport Layout
Full datasheet
| Dimensions (L x H x W) | 395.5 x 120 x 45 mm |
| Materials | High grade 99.9% copper fins, H90 brass tubing, H62 brass end tank chambers, stainless steel side plates, nickel-plated brass plugs |
| Mass | 1.25 kg |
| Ports | 4 x G1/4" |
| FPI | 18 |
| Fan dimension | 120 mm |
| Number of fans | 3 |
| Mounting method | Direct to chassis with Phillips head screws |
| Working pressure | 2500 Pa |
| Maximal working pressure | 30000 Pa in loops containing an EK-Pro Pump Reservoir Manifold, otherwise 75000 Pa |
| Operating temperature range | 5 – 60 °C |
Top & side view, in millimetres
Envelope drawing for chassis-integration work. All measurements in mm.
Fan Compatibility
Shipped contents
Other related products
360mm Enterprise Radiator for Multi-Block Cooling Loops
Pair with an EK-Pro Pump Reservoir Manifold and GPU or CPU water blocks to build a complete, scalable liquid cooling loop for workstations and server systems.