EK-Pro Radiator P480 Multiport - Black
High-Capacity 480mm Radiator for Demanding Enterprise Loops
Three design decisions worth calling out
18 FPI Non-Louvered Copper Fins
14 x 2mm Copper Tubes
Low-Restriction Loop Design
Full datasheet
| Dimensions (L x H x W) | 515.5 x 120 x 45 mm |
| Materials | High grade 99.9% copper fins, H90 brass tubing, H62 brass end tank chambers, stainless steel side plates, nickel-plated brass plugs |
| Mass | 1.6 kg |
| Ports | 4 x G1/4" |
| FPI | 18 |
| Fan dimension | 120 mm |
| Number of fans | 4 |
| Mounting method | Direct to chassis with Phillips head screws |
| Working pressure | 2500 Pa |
| Maximal working pressure | 30000 Pa in loops containing an EK-Pro Pump Reservoir Manifold, otherwise 75000 Pa |
| Operating temperature range | 5 – 60 °C |
Top & side view, in millimetres
Envelope drawing for chassis-integration work. All measurements in mm.
Fan Compatibility
Shipped contents
Other related products
480mm Enterprise Radiator for High-TDP Cooling Loops
Combine with an EK-Pro Pump Reservoir Manifold and multiple GPU or CPU water blocks to build a high-capacity liquid cooling loop for demanding multi-component workstation and server systems.